NEPSAC announces All New England

New England Recruiting Report | Thursday, March 19th, 2015

Aaron Falzon 2015

Class AAA

Player of the Year – Aaron Falzon, NMH
Coach of the Year – Whit Lesure, Bridgton Academy

1st Team
Aaron Falzon, NHH
Justin Simon, Brewster Academy
Donovan Mitchell, Brewster Academy
Tyler Lydon, New Hampton School
Jalen Adams, Brewster Academy
 
2nd Team
Tremont Waters, South Kent
Marcus Derrickson, Brewster Academy
Sterling Taplin, St. Thomas More
Steve Enoch, St. Thomas More
David Crisp, Brewster Academy
 
Honorable Mention: Sean Hoehn, St. Thomas More; Elliott Welmer, Bridgton Academy; John Crosby, New Hampton; A.J. Brodeur, NMH; Daquon Ervin, NMH; Travis Atson, South Kent; Collin McManus, NMH; Kevin Obrien, Bridgton Academy, Josh Sharma, NMH.

Class AA

Player of the Year – Terance Mann, Tilton
Coach of the Year – Marcus O’Neil, Tilton

1st Team
Terance Mann, Tilton
Bruce Brown, Vermont
Curtis Cobb, Wilbraham & Monson
Saul Phiri, Worcester Academy
Franklin Porter, Tilton
Omari Spellman, MacDuffie

2nd Team
Makai Ashton-Langford, Cushing Academy
J.R. Lynch, St. Andrew’s School
Elijah Pemberton, Master’s School
Jordy Tshimanga, MacDuffie School
Crew Ainge, Kimball Union Academy
Caleb Green, Proctor Academy

3rd Team
Chancellor Ellis, St. Andrew's
Unique McLean, MacDuffie
Brett Hanson, Tilton
Corey Johnson, Vermont Academy
Mark Gasperini, Brimmer and May
Derick Newton, Wilbraham Monson Academy

Honorable Mention: Wenyen Gabriel, Wilbraham & Monson; Ryan Bernstein, Marianapolis; Tom Horvat, Marianapolis; Eric DAguanno, St. Andrew’s; Terrell Brown, St. Andrew’s; A.J. Reeves, Brimmer & May; David Watkins, Brimmer & May; Tim Preston, Lawrence Academy; Marcel Pettway, Hoosac; Thomas Jackson, Holderness; Tshiefu Ngalakulondi, Proctor Academy; Andrew Garcia, Master’s School; Sam Ibiezugbe, Master’s; Patrick Benzan, Worcester Academy; Jeff Spellman, Worcester Academy; Kevin Marfo, Worcester Academy; Kashaun Hicks, MacDuffie; Josh Ajayi, Cheshire Academy; Austin Nehls, Cheshire Academy (CT); Ray Jerome, Cheshire Academy; Francisco Alonso, Cushing Academy; Kimani Lawrence, Cushing Academy; Nick Cambio, Cushing Academy; Tyrique Jones, Vermont Academy; Patrick Fisher, Vermont Academy

Class A

Player of the Year – Jesse Bunting, Tabor
Coach of the Year – Michael Shelton, Williston Northampton

1st Team
Juwan Anderson, Suffield
Jesse Bunting, Tabor
Raiquan Clark, Trinity Pawling
Matt Greene, Hotchkiss
Christian Wilkins, Suffield

2nd Team
Ben Crawford, BB&N
Hilal Dahleh, Belmont Hill
Jamal Lucas, Kent
Ryan Richmond, Williston Northampton
Jake Ross, Williston Northampton

3rd Team
Ethan Feldman, Salisbury; Kena Gilmour, Kent; Brandon Johnson, Loomis Chaffee, Christian Lutete, Exeter; Malcolm Regisford, Kent

Honorable Mention: Tyrell Arnum, Salisbury; Sam Averbuck, Suffield, Sam Barrett, Taft; Jason Bird, Tabor; Courtney Clyburn, Trinity Pawling; Perry DeLorenzo, Exeter; Kyle Doucette, Williston; James Foye, Exeter; Kendrick Jolin, Salisbury; Matt Karpowicz, St. Sebastian’s, Troy McLaughlin, Choate; Troy Morrison, Exeter; Sultan Olusekun, Belmont Hill; Tyler Rowe, Taft; Thomas Ryan, Hotchkiss; Garrett Stephenson, Suffield; Jack Stevens, Kent; Glenn Tanguy, Deerfield; Sam Victor, Choate; John Witkowski, Avon Old Farms; Patrick Witkowski, Avon Old Farms

Class B

Player of the Year – Will Rayman, Millbrook; Jermaine Samuels, Rivers
Coach of the Year – Keith Rado, Canterbury

1st Team
Charlie Crockett, Brooks
KeyShaun Jacobs, Beaver Country Day
Will Rayman, Millbrook
Temar Robinson-Hermelijin, Canterbury
Jermaine Samuels, Rivers

2nd Team
Marcos Echevarria, St. Mark’s
Lavar Harewood, Brooks
Mike Jurzynski, Master’s (NY)
Jordan Scurry, St. Mark’s
Demani Spence, Gunnery

3rd Team
Brandon Aughburns, Canterbury
Colin Dougherty, Westminster
Salim Green, Rye Country Day
Aaron McLean, St. Mark’s
Brandon Randolph, Master’s (NY)

Honorable Mention: Gerald Blount, Pomfret; Koree Hargraves, Canterbury; Jordan Mello-Klein, Thayer; Shawn Montague, Canterbury; Jack OConnor, St. George’s; Shane Pearly, Canterbury; Azar Swain, Rivers; Cam Winston, Pomfret

Class C

Player of the Year – Dexter Thompson, Hyde
Coach of the Year – Papa Lo, Winchendon; Doug Scott, Greens Farms
 
1st Team
Zach Baines, Greens Farms
Jim Djema, Greens Farms
Justin Assad, Pingree
Walter Whyte, St. Luke’s
Aidan Wright, Wheeler
Baris Ulker, Winchendon
 
2nd Team
Sunday Okeke, Greens Farms
Damon Gomes, Hyde
Griffin Beal, Pingree
D’Vonne Trumbo, St. Thomas More
Graham Lynch, Wheeler
Isaiah Ruffins, Winchendon
 
3rd Team
Jon Metzgar, Dexter
TJ Rountree, Hamden Hall
Adrian Ibeh, Lexington Christian
Jeff Oliveira, Pingree
Fred Slater, St. Thomas More
Garrett Dintamen, Winchendon
 
Honorable Mention: Brad Simos, Berwick; Xavier Mulligan, Dexter; Ricky Hicks, Harvey; Nick Legare, Hebron; Eamonn Joyce, Jr., Hyde; Trevor Guity, Kents Hill; Alex Holloway, Providence Country Day; Josh Silva, Providence Country Day; Nasier Cotton, St. Andrews; David Ekwenski, St. Andrews; Jonas Harper, St. Luke’s; Juwon Grant, St. Thomas More; Will Gordon, Wheeler

Class D

Player of the Year – Nisre Zouzoua, Boston Trinity
Coach of the Year – Jose Morton, Boston Trinity; John Strawson, Forman

1st Team
Emmanuel Bangandozou, Bancroft
Lawrency Cherry, Bradford Christian
Fabio Massa, NYMA
Charlie Rezikoff, Marvelwood
Nisre Zouzoua, Boston Trinity

2nd Team
Jonathan Akharoh, Bradford Christian
Blake Hardy, Chase Collegiate
Avalon McLaren, Boston Trinity
Mike Sagay, Watkinson
Julien Sy, Forman

3rd Team
Hunter Bachman, Dublin
Tre’von Betts, Boston Trinity
Rashawn Dally, Watkinson
Isaiah Williams-Ayala, Watkinson
Ethan Vance, Chase Collegiate


Recruits in Article

Jason Bird 2016 Jason Bird
Malcolm Regisford 2015 Malcolm Regisford
Corey Johnson 2015 Corey Johnson
Travis Atson 2016 Travis Atson
Justin Simon 2015 Justin Simon
Charlie Crockett 2015 Charlie Crockett
Will Gordon
Troy Morrison 2015 Troy Morrison
Keith Rado 2017 Keith Rado
Makai Ashton-Langford 2017 Makai Ashton-Langford
Tshiefu Ngalakulondi 2017 Tshiefu Ngalakulondi
Christian Wilkins 2015 Christian Wilkins
Crew Ainge 2015 Crew Ainge
A.J. Brodeur 2016 A.J. Brodeur
Gerald Blount 2016 Gerald Blount
Colin Dougherty
Ray Jerome 2016 Ray Jerome
Kashaun Hicks 2016 Kashaun Hicks
Sterling Taplin 2015 Sterling Taplin
Unique McLean 2016 Unique McLean
Tyler Rowe 2015 Tyler Rowe
Jim Djema 2015 Jim Djema
Juwan Anderson 2015 Juwan Anderson
Jermaine Samuels 2017 Jermaine Samuels
Jesse Bunting 2015 Jesse Bunting
Steve Enoch 2015 Steve Enoch
Terance Mann 2015 Terance Mann
Dexter Thompson 2015 Dexter Thompson
Bruce Brown 2016 Bruce Brown
Will Rayman 2016 Will Rayman
Walter Whyte 2017 Walter Whyte
Josh Ajayi 2015 Josh Ajayi
Jordan Mello-Klein 2017 Jordan Mello-Klein
Sean Hoehn 2015 Sean Hoehn
Marcus Derrickson 2015 Marcus Derrickson
Matt Karpowicz 2016 Matt Karpowicz
Zach Baines 2015 Zach Baines
Franklin Porter 2015 Franklin Porter
Caleb Green 2017 Caleb Green
Tom Horvat 2015 Tom Horvat
Koree Hargraves 2015 Koree Hargraves
Jordan Scurry 2016 Jordan Scurry
Tim Preston 2015 Tim Preston
Collin McManus 2015 Collin McManus
Jonas Harper 2018 Jonas Harper
Ryan Richmond 2015 Ryan Richmond
Austin Nehls 2015 Austin Nehls
Brett Hanson 2016 Brett Hanson
Kevin Marfo 2016 Kevin Marfo
John Crosby 2015 John Crosby
Kyle Doucette 2016 Kyle Doucette
Nisre Zouzoua 2015 Nisre Zouzoua
Tremont Waters 2017 Tremont Waters
Azar Swain 2017 Azar Swain
Tyrell Arnum 2015 Tyrell Arnum
Elijah Pemberton 2016 Elijah Pemberton
John Witkowski 2015 John Witkowski
Josh Sharma 2015 Josh Sharma
Jalen Adams 2015 Jalen Adams
Eamonn Joyce 2016 Eamonn Joyce
Thomas Jackson 2016 Thomas Jackson
Shawn Montague 2016 Shawn Montague
J.R. Lynch 2015 J.R. Lynch
Kendrick Jolin 2016 Kendrick Jolin
David Crisp 2015 David Crisp
Ben Crawford 2015 Ben Crawford
Justin Assad 2016 Justin Assad
Perry DeLorenzo 2016 Perry DeLorenzo
Tyler Lydon 2015 Tyler Lydon
David Watkins 2015 David Watkins
Jamal Lucas 2015 Jamal Lucas
Eric DAguanno 2016 Eric DAguanno
Wenyen Gabriel 2016 Wenyen Gabriel
Aaron Falzon 2015 Aaron Falzon
Patrick Benzan 2015 Patrick Benzan
Graham Lynch 2016 Graham Lynch
Sam Victor 2015 Sam Victor
Christian Lutete 2015 Christian Lutete
Derick Newton 2015 Derick Newton
Isaiah Williams 2018 Isaiah Williams
Jake Ross 2016 Jake Ross
Mike Sagay 2016 Mike Sagay
Jordy Tshimanga 2016 Jordy Tshimanga
Jack Stevens 2016 Jack Stevens
Damon Gomes 2015 Damon Gomes
Sam Ibiezugbe 2016 Sam Ibiezugbe
Lavar Harewood 2015 Lavar Harewood
Curtis Cobb 2015 Curtis Cobb
Sultan Olusekun 2015 Sultan Olusekun
Tyrique Jones 2016 Tyrique Jones
Ethan Feldman 2015 Ethan Feldman
Matt Greene
Andrew Garcia 2016 Andrew Garcia
Kevin OBrien 2015 Kevin OBrien
Elliott Welmer 2015 Elliott Welmer
Kena Gilmour 2016 Kena Gilmour
James Foye 2016 James Foye
Garrett Stephenson 2017 Garrett Stephenson
Kimani Lawrence 2017 Kimani Lawrence
Mark Gasperini 2016 Mark Gasperini
Aidan Wright 2015 Aidan Wright
Terrell Brown 2017 Terrell Brown
Avalon McLaren 2015 Avalon McLaren
Chancellor Ellis 2015 Chancellor Ellis
Jeff Spellman 2015 Jeff Spellman
Jack OConnor 2016 Jack OConnor
Sam Averbuck 2015 Sam Averbuck
Patrick Fisher 2016 Patrick Fisher
Francisco Alonso 2015 Francisco Alonso
Omari Spellman 2016 Omari Spellman
Troy McLaughlin 2015 Troy McLaughlin
A.J. Reeves 2018 A.J. Reeves
Ryan Bernstein 2015 Ryan Bernstein
Sunday Okeke 2017 Sunday Okeke
Baris Ulker 2016 Baris Ulker
Keyshaun Jacobs 2016 Keyshaun Jacobs
Donovan Mitchell 2015 Donovan Mitchell
Aaron McLean 2015 Aaron McLean
Daquon Ervin 2015 Daquon Ervin
Saul Phiri 2016 Saul Phiri

Popular Articles